استان گوانگ دونگ درجنوب چین،پرجمعیت ترین (105 میلیون نفر ) و ثروتمند ترین استان چین است.مساحت استان گوانگ دونگ 177 هزار و 900 کیلومتر مربع می باشد . حجم تجارت خارجی استان بیش از 900 میلیارد دلار در سال گذشته بوده که حدود 30 درصد تجارت خارجی چین را بخود اختصاص داده است و در بین استانهای چین رتبه اول را دارا میباشد.25 درصد کل سرمایه گذاری خارجی در چین در این استان بوده است . تولید ناخالص داخلی 815 میلیارد دلار و درآمد سرانه این استان حدود 8 هزار دلار میباشد . از شهر های مهم آن گوانجو )قطب تجاری چین )، شن جن بزرگترین منطقه آزاد تجاری –صنعتی و مرکزIT چین در مجاورت هنگ کنگ و شهر جوهای یکی از مناطق مهم ویژه اقتصادی چین در مجاورت جزیره ماکائو میباشد که مجاورت این استان با دو منطقه ویژه هنگ کنگ و ماکائو بر اهمیت این استان افزوده است.استان گوانگ‌دونگ مجموعا دارای 21 شهر بزرگ، 121 بخش و 1642 شهر کوچک می‌باشد. 3 منطقه از 6 منطقه اقتصادی ویژه چین در استان گوانگ‌دونگ ایجاد شده است که عبارتند از منطقه اقتصادی ویژه شنجن، منطقه اقتصادی ویژه شان‌تو و منطقه اقتصادی ویژه جوهای .یکی از دلایل توجه تجار و بازرگانان خارجی به این استان برگزاری نمایشگاههای متعدد از جمله دو نمایشگاه بزرگ بین المللی بهاره و پاییزه گوانجو (نمایشگاه صادارات و واردات ) است که شهرت جهانی دارد و در زمان برگزاری این نمایشگاه ،محل تردد و حضور اکثر تجار بزرگ کشورهای مختلف از جمله تجار کشورمان میگردد. استان گواندونگ با توجه به سطح بالای در آمد آن در بین استانهای چین همچنین بیشترین آمار اعزام گردشگر به خارج را دارد. در حال حاضر44 کشور در این استان کنسولگری دارند.کنسولگریهای مقیم شامل اکثر کشورهای اتحادیه اروپا ، کشورهای اتحادیه آسه آن و کلا شرق آسیا ، چند کشور آسیایی از جمله هند ، پاکستان، سریلانکا ، کویت و ترکیه ، کشورهای آمریکا، کانادا، آرژانتین، مکزیک، برزیل، شیلی، اکوادور و کشورهای آفریقائی اتیوپی، اوگاندا و مالی و همچنین روسیه میباشند. حضور و تردد زیاد خارجیان به این شهر موجب گردیده تا هزینه خدمات از جمله خرید مسکن ، اجاره و... در این شهر افزایش قابل توجهی داشته باشد.

گوانگجو یکی از مناطق توسعه یافته و قدرتمند چین و پایتخت استان گوانگجو است که منطقه ای عالی در کنار رود مروارید و در نزدیکی دریای چین است.این شهر دارای دسترسی بسیار آسان به کشور هنگ کنگ و ماکائو است.این شهر به عنوان مرکز سیاسی , اقتصادی ,علمی آموزشی و فرهنگی منطقه گوانگجو(کانتون) محسوب میشود. این شهر با هزاران طرح کوچک و بزرگ اقتصادی پیشتاز توسعه اقتصادی در کشور چین بوده است.جاذبه هاي توريستي گوانگجو :
کوه ابر سفید چین گوانگجو کوه ابر سفید منطقه تفریحی زیبائی است که مردم این ناحیه برای تفریح و گردش به این منطقه سرسبز و خوش آب و هوا می آیند.با سوار شدن بر تله کابین آن می توان از زیبائیهای اطراف آن لذت برد. این پارک 46 هکتاری مناسب ترین محل برای استراحت و تفریح مردم است که دارای 6 قسمت متفاوت همراه با انواع لوازم تفریحی و گردشی است که میتواند روزی دلپذیر را برای بازدیدکنندگان فراهم کند....رستورانهای گوانگجو(Guangzhou Jiujia،Taotao Ju Jiuj
در شهر گوانگجو مانند سایر شهرهای چین انواع رستورانهای محلی و خارجی وجود دارد که مسافران می توانند با توجه به سلیقه و ذائقه خود از انواع غذاهای سنتی و خارجی استفاده نمایند که در ذیل به بعضی از رستورانهای معروف این شهر اشاره میکنیم. لازم به ذکر است که در ارتباط با هر رستوران فقط غذاهای معروف آنها ذکر شده که طبعا سایر انواع غذاها نیز در این رستورانها به مشتریان سرو میگردد. Guangzhou Jiujia غذای معروف: جوجه کباب,انواع سوپ جوجه,میگو,کیک قهوه,انواع دونات.

مراکز خرید گوانگجو :
شهر گوانگجو به دلیل گسترش فعالیتهای اقتصادی خود دارای مناطق و محلهای متعددی برای خرید کردن و استفاده از بازارهای محلی است که آن را به بهشت خریداران تبدیل کرده است و میتواند جذابیت خاصی برای بازدیدکنندگان این بازارها داشته باشد. از جمله این بازارها میتوان به مراکز زیر اشاره نمود: Shangxia Jiu Lu Pedestrian Street Zhuangyuan Fang Teem Plaza Xia Jiu lu Yide Lu Seafood High Sun

فرودگاه گوانگجو :
فرودگاه بين المللي Baiyun گوانجو در 28 كليومتري شهر قرار گرفته است.

حمل و نقل عمومی گوانگجو :
مترو عالي گوانجو بهتريت انتخاب براي رفت و آمد در شهر مي باشد. اين مترو تميز، مدرن و سريع مي باشد. ايستگاهها داراي نام انگليسي و پيام ها به انگليسي نيز اعلام ميگردد. هزينه بليط بين 2 تا 14 يوآن مي باشد. تاكسي و اتوبوس نيز به تعداد كافي در شهر براي علاقمندان به استفاده از آنها موجود مي باشد. تاكسي در گوانجو نسبت به ساير شهرهاي چين گرانتر است. ارزانتر وسيله حمل و نقل عمومي در شهر اتوبوس ميباشد. هزينه هر سفر حدود 2 يوآن است لذا اتوبوسها معمولا مملو از مسافر است.

تاريخچه گوانگجو :
گوانگجو تاریخی با بیش از 2800 سال قدمت دارد و افسانه های فراوانی در مورد این شهر رواج دارد. یکی از این افسانه ها (شهر بز) است و بر طبق آن 15 الهه بز سوار اولین دانه های گیاهی را به این شهر آورده اند. این شهر همچنین به نام (شهر پنج بز) شهرت دارد که نام این شهر از آن گرفته شده است. در طی دورانهای مختلف امپراطوری های مختلفی در این شهر ظهور و سقوط نموده اند اما همگی آنها از این بندر مهم به عنوان یکی از مسیرهای مهم تجاری دریایی استفاده می نموده اند. این شهر مدتها توسط حکومت های متفاوتی چون پرتغالی ها ، انگلیسی ها و ژاپنی ها اشغال بوده است. این شهر از سال 1970 رشد و شکوفایی اقتصادی خود را آغاز نموده و اکنون یکی از قطب های اقتصادی چین و جهان است. در این شهر علاوه بر نمادهای هنری باستانی بناهای یادبودی از دوران انقلابی و گذشته دمکراتیک آن به چشم می خورد.

اقتصاد گوانگجو :گوانگجو مرکز اقتصاد چین، در کنار رودخانه مروارید و در قلب مناطق تجاری و بازرگانی آن قرار دارد. طبق آمار سال 2006 میلادی سرانه این شهر به بیش از 600 میلیارد یوان چین (حدود 8/76 میلیارد دلار آمریکا) رسید. این سرانه بیشترین سرانه را در بین 659 شهر چین به خود اختصاص داده است. نمایشگاه واردات و صادرات گوانگجو چین که امروزه به نمایشگاه کانتون (نام قدیم شهر گوانگجو) معروف است مهم ترین رویداد این شهر و مهمترین اتفاق در چین و بزرگترین نمایشگاه در سراسر جهان است. این نمایشگاه که از سال 1957 هر سال دو بار (بهار و پاییز) برگزار می گردد توانسته است جای خود را در تاریخ چین بگونه ای ایفا کند که همه آن را پل تجاری بین پکن و جهان نام می برند

شهر گوانجو هم‌راستا با توسعه در ابعاد اقتصادی و گردشگری در حوزه رسانه‌ها نیز پیشرفت قابل توجهی داشته و نو‌آوری‌ها برجسته‌‌ای را نیز در کشور چین از خود برجای گذاشته است. این شهر با برخورداری از ده‌ها کانال تلویزیونی در زمینه‌های متنوع خانوادگی، فیلم و سریال، اقتصاد، بازار، تبلیغات، ورزش، اجتماعی، اخبار و غیره و همین‌طور بهره‌مندی از شبکه‌های انگلیسی زبان در سطح کشور چین بسیار برجسته به حساب می‌آید. گوانجو 2 ایستگاه رادیویی اصلی به نام‌های رادیو گوانگ‌دونگ(توسط استانداری اداره می شود) و رادیو گوانجو(توسط شهرداری اداره می شود) دارد که این دو ایستگاه در مجموع بیش از ده‌ها کانال رادیویی را اداره می‌کنند. بیشتر شبکه‌های رادیویی در گوانجو برنامه‌های خود را به زبان محلی(کانتونی) پخش می‌کنند البته در سال‌های اخیر بر تعداد شبکه‌های رادیویی که به زبان چینی اصلی(ماندارین) برنامه پخش می‌کنند افزوده شده است. ضمنا هر دو ایستگاه اصلی رادیویی شهر روزانه برنامه‌هایی را به زبان انگلیسی پخش می‌کنند که اهم آن مربوط به اخبار است. گوانجو دارای برخی از مهم‌ترین و برترین روزنامه‌های کشور جمهوری خلق چین است که همگی توسط کمپانی‌های بزرگ رسانه‌ای اداره می‌شوند که از آن جمله عبارتند از:
• گروه مطبوعاتی گوانجو دیلی
• شرکت مطبوعاتی نان‌فانگ
• گروه اخبار شب یان‌چنگ

معرفی سفیر یا نمایندگی

کد کشور و محل : 008620
تلفن نمایندگی : 83278495

بخش کنسولی :

آدرس سایت : guangzhou.mfa.ir
ایمیل : iranconsulate.can@mfa.gov.ir